Jahodová marmeláda

V našem videu ze samosběru jahod jste viděli, že to nebyla žádná legrace. Správná věc se však nakonec podařila a jako správní Šetřílkovi se teď pojďme podívat na ekonomickou stránku celé záležitosti.

Jak jsem říkal ve videu: Je to spočítaný! Spočítané to máme a vyšlo nám to docela jednoduše a hezky. Cesta do Božic a zpět stála cca 60 Kč, tedy stejně jako kilo jahod. Nasbíral jsem sice 5,5 kg, ale marmeládu jsme nakonec vařili jen ze 4 kg. Kilo a půl jsme prostě snědli jen tak. Tedy 4 kg jahod (á 60 Kč) + 4 x 250 g želírovací cukr 4:1 (á 35 Kč), celkem tedy 5 kg jahodové marmelády za 440 Kč. To máme 1 kg za 88 Kč. 

Vzhledem k tomu, že cena marmelády na trhu je velmi různá, stejně jako její složení a kvalita, těžko se srovnává. Některé výrobky se snaží z kategorie „džem“ nebo „marmeláda“ uniknout označením „ovocná pomazánka“ – většinou proto, že obsahují ještě nějaké záhadné věci, které by obsahovat neměly. Podíl ovoce je v takových pomazánkách nízký (třeba kolem 50 %) a je v nich daleko vyšší podíl cukru a glukózo – fruktózového sirupu. Mimochodem, aby se výrobek mohl nazývat džemem, musí obsahovat alespoň 45 g ovoce na 100 g výrobku. Což zase není tak mnoho… Proto jen tak namátkou vybíráme pro srovnání:

Schwartau Extra Džem Jahodový – 191 Kč/ kg

Dalfour ovocná pomazánka – 271 Kč/ kg (podíl ovoce 51 %)

Zeelandia Darinka Džem Jahoda – 90 Kč/ kg (podíl ovoce 45 %)

Zdravo Džem Jahoda – 197 Kč/ kg

Jahodový džem, O. Kosina, Nová Paka – 545 Kč/ kg

Grešík Džem Jahodový Extra speciální – 340 Kč/ kg

dm Bio Jahodová zavařenina – 156 Kč/ kg

Marmelády s příběhem extra džem – 571 Kč/ kg

Z toho vyplývá, že naše domácí jahodová marmeláda je nejlevnější na trhu. A ještě ke všemu je vyrobená pouze z jahod a cukru.