Jak se zvyšuje inflace a lidé začínají stále víc živelně šetřit, začíná se logicky taky zpomalovat výkon domácí ekonomiky. A zatímco vlády všech států v důsledcích energetické krize vymýšlí šílené plány, jak pomoci lidem, zastropovat ceny (= doplatit ušlý hypotetický zisk obchodníků s energiemi z kapes našich dětí), nikde se moc nemluví o podpoře domácí ekonomiky. A přitom je to jediná a účinná možnost, jak zachovat fungující ekonomiku az bránit jejímu zpomalování nebo dokonce zadření.
Co to znamená podpora domácí ekonomiky? A můžeme ji nějak pomoci každý sám za sebe?
Samozřejmě, že ano. Je to naše klasická a každodenní možnost volby peněženkou. Každý den se rozhodujeme a volíme, komu dáme nebo pošleme naše peníze. Proto se musíme v této době častěji a zodpovědněji ptát, co si koupíme, jaký výrobek si pořídím nebo jakou službu využijeme.
Dám vám jednoduchý příklad. A zase se týká šetření…
Když si nekoupím právě teď hned poslední model telefonu, který se vyrábí v Koreji nebo v Číně, ušetřím tím spoustu peněz. A co s těmi ušetřenými penězi můžu udělat? Třeba si zajít na pivo/ víno nebo dobré jídlo do místní restaurace. Na české pivo, na moravské víno. Na jídlo, které uvaří kuchař, se kterým se znám z fitka a jehož děti chodí s našimi dětmi do stejné školy. Můžu si koupit pár sklenic medu od včelaře z Vysočiny. Můžu zajít na koncert místní kapely…
Takhle je to jednoduché.
Dokud budou mít lidé v naší zemi práci a budou vydělávat peníze, které můžou zase vracet do oběhu, bude všechno v pořádku. To je základní stav zdravé ekonomiky: lidé pracují, za práci dosávají peníze, peníze utrácejí (resp. vydávají) za výrobky a služby a všchno relativně dobře funguje. Jakékoliv nenormální zásahy nebo omezení (jako třeba v době koronavirových lockdownů) vede k nenormální situaci: hromadění peněz, zvyšující se inflaci a v kombinaci s jakoukoliv další „černou labutí“ (v podobě války nebo energetické krize) může dokonce vést až ke kolapsu ekonomiky.
Proto je důležité při každém placení, při každém otevření peněženky, ptát se: komu tím prospěju?