V jednom místě na webu se zmiňujeme o „krizovém plánu“, který jsme aktivovali v naší rodině ihned po vyhlášení prvního lockdownu během chřipkové pandemie na jaře roku 2020. Teď, když o tom tak píšu, si vybavuji, jak to pro nás bylo samozřejmé a v jistém ohledu i snadné. Ale lidé se nás velmi často ptají na tento krizový plán. Jsou to sice různé typy otázek, ale všechny směřují k podstatě jedné a té samé věci. Každého samozřejmě zajímá, jak se dá vytvořit a dodržovat takový plán.
Proto nyní popíšeme naši konkrétní situaci, i když se možná nakonec stejně budeme věnovat všeobecným principům. Součástí tohoto popisu je připomenutí okolností: vláda ČR vyhlásila v polovině března 2020 v souvislosti s pandemií koronaviru soubor opatření s řadou omezení pro občany. Pro nás to konkrétně znamenalo, že se zavřely školy a já (Zdeněk) jsem byl ze dne na den bez práce (a tudíž bez příjmu), čerstvý prvňáček Bertík zůstal doma na online výuce, Zdenka byla doma na mateřské s Bětuškou, která v tu dobu taky přestala chodit do mateřské školy. Takže všichni zavření doma, čertví, na jak dlouho a bez peněz.
Nejdříve ze všeho jsme si udělali přesný přehled o rezervách, to znamená, kolik kde máme volných ušetřených peněz. Důležité je v tomto případě slovo „volných“ – protože jsme v první fázi (o které jsme ještě tehdy nevěděli, že je to první fáze) nechtěli dělat nějaká zásadní rozhodnutí ohledně našich smluvních finančních závazků a vybírat třeba peníze ze spořicích účtů a zasahovat do dlouhodobých pojišťovacích a investičních plánů.
Druhou důležitou věcí bylo určení si priorit našeho života, to znamená, co je pro nás v tomto období ze všeho nejdůležitější a podle toho se zachovat nejen ve finanční rovině. V té době jsme se celkem přirozeně vzdali některých našich velkých cestovatelských plánů – jednak se stejně nikam cestovat nemohlo a ani jsme na to v podstatě neměli peníze. Tedy ne, že bychom ty peníze neměli, ale nevěděli jsme, jak dlouho tento nouzový stav potrvá a proto jsme se rozhodli tzv. držet rezervu. Mít zkrátka pořád peníze na nejbližší tři měsíce života. Prioritou bylo žít skromně, zdravě a hospodárně.
Z té doby taky pochází náš experiment, kdy jsme se pokusili zjistit, zda je možné uživit čtyřčlennou rodinu za stovku na den (najdete jej na úvodní stránce našeho webu – nazvali jsme jej Dest dní za litr). Díky tomuto pokusu jsme viděli, jak je důležité dodržovat stravovací plán, včetně časového harmonogramu a velikosti porcí. Zní to složitě, ale ve skutečnosti bylo celkem snadné jíst méně jídla v určitý čas. Dá se říct, že mnoho principů z tohoto období dodržujeme dodnes a je to příjemné a zdravé.
Hledali jsme a nacházeli kritická místa našeho rozpočtu, díky předchozímu detailnímu vedení přehledu o příjmech a výdajích jsme ihned věděli, kde můžeme ušetřit. Zejména se to týkalo kategorie zbytných a zbytečných věcí, jak o tom podrobně pojednává například třetí a čtvrtá část našeho Návodu. Dnes třeba s úsměvem vzpomínáme, jak jsme vyřešili naši touhu po kávě (jelikož jsme vášniví pijáci kávy), které jsme se nechtěli úplně vzdát: připravili jsme si naši tradiční dopolední kávu a odpoledne jsme z ní udělali ještě tzv. druháka (Víte, co to je, ne? Ranní lógr v kávové konvici jsme odpoledne zalili ještě jednou.) Já vím, že si teď možná říkáte, že je to nechutný a hnusný. Ale uvědomte si, že jsme řešili krizový plán první dny celosvětové pandemie a kromě toho jsme to stejně vydrželi asi jen tři dny :-). Pak jsme si spočítali, na kolik nás vyjdou naše každodenní kávové rituály a uklidnili jsme se. (Mimochodem: víte, na kolik nás vyjde kafe doma?)
A poslední častí našeho krizového plánu bylo stanovení pravidel fyzické a duševní hygieny – zkrátka, abychom se z toho nezbláznili. Ono se to nezdá, ale i když se máte hodně rádi jako my, být spolu pohromadě 24 hodin denně 7 dní v týdnu, to dá trochu zabrat. Vrátili jsme se k některým dobrým zvykům, jako je třeba ranní běhání, společné domácí cvičení (jak o tom pojednává náš článek Kruháč v obýváku), otužování, a taky jsme denně chodili do přírody. Provozovali jsme zejména aktivity popsané v šesté části Návodu, která se jmenuje Nejlepší věci jsou zadarmo.
Když to shrnu: vždy musíte mít rezervu a vědět, jak si stanovit priority.
Jak vidíte, není na tom nic složitého a s odstupem času můžeme říct, že jsme si i tohle podivné období užili. Což jste ostatně mohli vidět ve videu, které jsme natočili o cestě naším „obytňákem“ okolo republiky.