Šetření je cool

„No konečně!“ chce se mi vykřiknout.

Protože ty doby, kdy většina lidí nad slovy „šetření“ nebo „šetrný“ ohrnovala nos, zdá se, jsou pryč. Vlivem okolností velmi rychle nastala doba, kdy se naopak stává velice trendy a sexy šetřit. Vlastně by se dalo říct, že pro mnoho lidí je to naprostá nutnost. Není to tak dávno, co byli vysmíváni lidé, kteří nabádali k šetření vodou, k šetření přírodními zdroji, k šetření penězi… Často byli považováni za blázny nehodné pozornosti. Jak rychle se situace změnila…Dnes si bez otázek okolo šetření nedokážeme představit ani jedno vydání zpravodajských relací, téměř každý rozhovor na libovolné téma se nakonec stejně stočí na otázku úspor. Bez článku věnovanému šetření se neobejde ani jedno číslo novin, časopisů nebo internetových magazínů.

Mimochodem: pamatujete si hlášku Simony Stašové z filmu Román pro ženy, která se s despektem vyjadřuje k různým zavrženíhodným mužským vlastnostem (jimiž takřka všemi oplývala postava Pažouta v podání Marka Vašuta), když řekla: „… a nejhorší ze všeho jsou šetřílci…“ A všichni se tomu smáli a tak nějak souhlasili, protože je to fuj fuj fuj.

A dnes? Vidím, jak se z otloukánků stávají hrdinové. Jak se šetrný člověk stává hlavní postavou reality románu, který píše sám život. Šetřílek je borec, který dokáže v této složité situaci zase vyváznout bez ztráty kytičky.

Taky se vyrojila spousta odborníků na šetření. Máme specialisty na šetření energiemi, zejména elektřinou. Máme specialisty na instalace úsporných zdrojů vytápění. Mnoho specialistů radí, jak šetřit s potravinami. Zkrátka z šetření se stalo téma a šetřit je in.

Z Popelky se stala princezna.

A to všechno (bohužel) díky kombinaci velmi nepravděpodobných faktorů, jakými byla pandemie chřipky, na kterou navázala válka na Ukrajině, díky níž vypukla mimo jiné energetická krize, která eskalovala zvyšující se inflaci. Jak už to bývá a je to historicky doložitelný fakt, všechny krize odnášejí obyčejní lidé. Lidé, kteří jsou na konci spotřebitelského řetězce a svými penězi zaplatí veškeré krize. Pokud tedy ještě vůbec nějaké peníze mají.

A pokud je mají, musejí s nimi teď zatraceně dobře hospodařit. Zachytil jsem zprávu, že podle průzkumů (sic!) některé rodiny v současné době neušetří vůbec nic, a jiné (docela velké procento, které si přesně nepamatuju) nedokážou ušetřit měsíčně ani pět tisíc korun. Což je dost vážná situace. Základním principem vyrovnaného hospodaření je totiž schopnost tvořit rezervu. Otázkou pro mě stále zůstává, jaký osobní systém používají lidé v rámci úsporných opatření – protože bez určení si pravidel a vytvoření systému hospodaření to prostě nejde!

No prostě, ať už je to dobrovolné nebo nezbytné, v každém případě: šetření je konečně cool.