Kruháč v obýváku

Ó, ne ne, nebudujeme kruhový objezd v obýváčku v našem 3 + 1 v paneláčku! Děláme takzvaný kruhový trénink, kterým si protáhneme celé tělo. Kruhový trénink je jedním z našich oblíbených způsobů cvičení, který nezabere moc času, můžeme ho cvičit kdykoliv se nám zachce a často se do něj zapojí i děti.

Obvykle se tomuto cvičení věnujeme po ránu, je to příjemný způsob, jak začít den. Na pár metrech čtverečních (nejčastěji právě v obývacím pokoji) si připravíme pár stanovišť, na kterých se pak střídáme.  A jelikož se střídáme v takovém kruhu, říká se tomu kruhový trénink. Většinou takhle cvičíme dva, někdy tři, výjimečně čtyři. To už je docela masakr…

Prvním stanovištěm je karimatka, na které cvičíme všechny sestavy v leže na zemi, hlavně cviky zapojující svaly břicha a zádové svaly. Stejně tak královský cvik – podpor ležmo za rukama, takzvaný klik, který má tolik variant, že mu věnujeme jeden samostatný blog. Počet opakování a typ cvičení záleží na každém z nás.

Dalším stanovištěm jsou činky, obyčejné jednoruční činky, používáme činky o hmotnosti 1,2 a 6 kg, vždy v páru. Při rozcvičení dbáme na maximální rozsah pohybu a plynulost provedení – cvičíme s menší zátěží. Opět: konkrétní cviky zaměřené většinou na procvičení a rozvoj horní části trupu – paží a ramen – záleží na každém cvičenci. Stejně tak volba hmotnosti činky a počet opakování je individuální.

Třetím stanovištěm je tzv. kolečko, které slouží k procvičení přední i zadní části svalstva horní poloviny těla.

Na dalším stanovišti je umístěn tzv. stepper, který slouží k procvičení svalstva horních končetin a celkovému rozehřátí celého těla. To je vhodné hlavně při cvičení zaměřeném na spalování tuků a redukci hmotnosti. V tomto případě nepočítáme opakování, ale měříme čas.

Na pátém stanovišti jsou různé typy expandérů a jejich využití je opět velmi individuální. Zaměřeny jsou na rozvoj svalstva horní části trupu, zejména ramen, tricepsů, trapézových svalů a svalstva předloktí.

Posledním stanovištěm je volný prostor pro výpady (stehna – kvadricepsy), výpony (lýtka) a cviky s využitím gauče pro procvičení zadní části svalstva nohou (hamstringy, hýždě).

Když to tak teď po sobě čtu, vypadá to jako popis docela slušně vybavené posilovny nebo fitka. A přitom se tohle všechno odehrává v našem panelákovém obýváku. A když se z něj kolikrát po hodině vypotácíme, leje z nás pot a snídaně do nás padne rychlostí blesku.

A tomu říkám krásný začátek dne!